ARCHIWUM

Kuchnia transgraniczna Gorzów Wlkp.- Frankfurt nad Odrą


Projekt Kuchnia transgraniczna Gorzów Wlkp. – Frankfurt nad Odrą współfinansowany ze środków Unii Europejskiej zakładał stworzenie i pilotażową realizację efektywnego i kompleksowego modelu kształcenia na potrzeby rynku usług gastronomicznych na obszarze województwa lubuskiego i przygranicznych rejonów Brandenburgii. W rezultacie zostały wydane trzy publikacje, które mogą być wykorzystane w trakcie wdrażania opracowanego modelu. Dwie z nich, przewodnik turystyczno-kulinarny i słownik tematyczny, powstały jako odzwierciedlenie realizacji modelu w aspekcie kształcenia umiejętności językowych oraz wzajemnego poznania regionów przez polskich i niemieckich uczestników projektu.

Kuchnia transgraniczna tak w skrócie zatytułowany został unijny projekt edukacyjny, w ramach którego przyszli kucharze i kelnerzy z Gorzowa i Frankfurtu poznawali nie tylko kulinarne tradycje obu przygranicznych regionów, ale także ich historię i atrakcje turystyczne oraz swoje obyczaje i zwyczaje, ucząc się przy tym intensywnie języka sąsiadów.

Formalnie wnioskodawcą projektu był prezydent miasta Gorzowa. Pomysł tego prawie dwuletniego programu pod nazwą Kuchnia transgraniczna Gorzów Wielkopolski – Frankfurt nad Odrą narodził się w gronie nauczycieli Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie. Tu też, w nowej siedzibie ZSG przy ul. Okólnej ze środków unijnych powstało dobrze i wzorcowo wyposażone polsko-niemieckie centrum kształcenia. Partnerem ze strony niemieckiej było Centrum Kształcenia Zawodowego (ÜAZ) we Frankfurcie n. Odrą. Beneficjentami programu są nauczyciele i uczniowie obu placówek, łącznie ponad 200 młodych Polaków i Niemców. Ostatecznym zaś celem – stworzenie trwałej kooperacji edukacyjnej na rzecz kształcenia w zawodach gastronomicznych dla rynku usług turystycznych w przygranicznym obszarze.

Projekt został oficjalnie zainaugurowany 26 kwietnia 2010 r. we Frankfurcie w obecności gospodarzy obu miast. Akcentem końcowym jest konferencja podsumowująca, zorganizowana w Gorzowie w listopadzie 2011r. W ramach tego programu odbywały się sesje kreatywne i seminaria dla nauczycieli, warsztaty gastronomiczne dla nauczycieli i uczniów, wycieczki i obozy integracyjne. Jednym z trwałych efektów tych pracowitych dni są m.in. publikacje książkowe.

  • Nadodrzańskie MENU
  • Model kształcenia dla lubusko-brandenburskiego pogranicza
2011-11-30 | Autor: teacher007

Wstecz
...
...
...

ARCHIWUM

...
...