Etap okręgowy XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności już za nami :)

Produkty zbożowe – technologia i rola w żywieniu – to tematyka wiodąca tegorocznej XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Znajomością tego zagadnienia, a także szeroko rozumianej wiedzy z zakresu żywienia człowieka musieli się wykazać uczestnicy eliminacji okręgowych, które odbyły się w piątek 13 stycznia 2017 w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie. Do rywalizacji przystąpiło 44 uczestników z województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego.

Naszą szkołę reprezentował Michał Żurawicz z klasy IV technik żywienia i usług gastronomicznych oraz Krzysztof Przesmycki z klasy II technik żywienia i usług gastronomicznych. Obydwaj reprezentanci spisali się wspaniale. Michał Żurawicz uzyskał najwyższą ilość punktów i zajął I miejsce, a Krzysztof Przesmycki zajął XXI miejsce, co jak na debiutanta z drugiej klasy też jest dużym osiągnięciem.

Serdecznie gratulujemy wyników, a Michałowi życzymy dalszych sukcesów podczas eliminacji centralnych, które odbędą się w dniach 23-25 marca 2017 w Szczecinie.

 

XXI owożiż